Nebojte se zeptat!

Tady najdete odpovědi na otázky, které vám leží na srdci, a taky možnost se sami zeptat.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí

Pojďme si to říct.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí

Background dots Background dots Background dots Background dots Background dots
Otázky k revizi dávek
Josef
Josef, 32, Praha:

Jak chcete lidi na dávkách motivovat k práci?

Na pracovním trhu je hromada neobsazených míst. Kdo pracovat může, nemá problém si zaměstnání najít. My to chceme lidem ještě ulehčit. Zvláštním bonusem nebo rekvalifikací. Ale zároveň těm, co ani tak nebudou chtít pracovat, dávky omezíme.
Marek
Marek, 49, Soběslav:

Můžou se úředníci dívat na můj účet bez mého souhlasu?

Bez vašeho vědomí se nic dít nebude. Součástí žádosti o dávku je i souhlas s majetkovým testem. Chceme od lidí, kteří žádají peníze od státu, aby prokázali, že před námi neskrývají hodně peněz a třeba tři byty nebo pět aut. Pomoc má jít jenom těm, kteří ji opravdu potřebují.
Zdena
Zdena, 34, Kopřivnice:

V čem ta vaše ReVize dávek pomůže mně jako matce 
samoživitelce se dvěma malými dětmi?

ReVize se sice soustředí na motivaci lidí k práci, zároveň ale myslí i na ty, kteří naplno pracovat nemůžou. Samoživitelky s předškolními dětmi tak mají nárok na vyšší částku v rámci složek bydlení a péče o dítě. A kromě toho vám ReVize ušetří spoustu času, protože místo dlouhých front na úřadě vše vyřídíte za chvilku z pohodlí domova.
Jitka
Jitka, 45, Chrudim:

Kolik lidí u nás zneužívá dávky? Ví to někdo?

Ne všichni žadatelé jsou poctiví, přesný počet ale neznáme. Dnešní sociální systém je bohužel neefektivní a umožňuje čerpat peníze i lidem, kteří pomoc nepotřebují. ReVizí dávek chceme zabránit tomu, aby stát dával peníze těm, kterým nemá. Ať už se k nim dostanou kvůli neefektivitě systému, nebo podvodem.
Petr
Petr, 33, Brno:

Jaký je rozdíl mít čtyři různé dávky, anebo mít jednu superdávku složenou z těch čtyř?

Rozdíl je v té hoře papírů k vyplnění, ve kterých se nikdo nevyzná. Dnes musíte podávat na 4 dávky 4 žádosti a absolvujete 4 správní řízení, kde vám na vaše příjmy nahlížejí 3 různými způsoby. V novém systému půjde o jednu superdávku a jeden přehledný formulář, který navíc půjde vyplnit online.
Věra
Věra, 52, Klášterec n. Ohří:

Proč se vyplatí práce načerno a zároveň pobírat dávky? Co s tím stát udělá?

Změníme to pomocí ReVize dávek. Sociální dávky určitě nemají být renta navíc k práci načerno. Nově se i nejchudším rodinám díky takzvanému pracovnímu bonusu vyplatí pracovat legálně a zároveň odstraňujeme body zlomu, aby jedna legálně vydělaná stokoruna navíc nemohla lidi připravit o celou dávku.
Background dots Background dots Background dots Background dots Background dots
Otázky k důchodové reformě
Jarmila
Jarmila, 59, Olomouc:

Celý život pracuju jako OSVČ. Dostanu důchod?

Důchod dostane každý, kdo poctivě pracuje. A je jedno, jestli je zaměstnanec, nebo OSVČ. Ti druzí ale dosud často přispívali do systému jen minimální povinnou částku. A měli pak velmi nízké důchody. Tomu chceme předejít. Proto sociální pojištění u OSVČ postupně zvyšujeme. I podnikaví lidé by měli mít nárok na férové důchody.
Karel
Karel, 49, Beroun:

Proč by měly mít ženy v důchodu bonus za výchovu dětí? Proč ne i muži, co je tehdy živili?

Týká se to rodiče, který zůstal s dětmi doma a nemohl budovat kariéru. Tím pádem ani nemohl tolik odvádět státu a spořit. Ale společnost děti potřebuje. Proto důchodová reforma oceňuje péči stejně jako práci. Starat se o děti je ostatně často náročnější.
Přemek
Přemek, 43, Klatovy:

Jinde ve světě se taky zvedají důchody nad 65 let, 
nebo to je česká specialita?

Věk odchodu do důchodu se posouvá nebo v nejbližších letech začne posouvat skoro v celé Evropě. V Nizozemsku, Dánsku, Estonsku, Finsku nebo Portugalsku je, stejně jako navrhuje naše reforma, vázaný na věk dožití. Zrovna v Dánsku lidé chodí již dnes do penze v 67 letech.
Igor
Igor, 43, Dvůr Králové n. L.:

Takže dnešní čtyřicátníci půjdou do důchodu v sedmdesáti?

V posledních 20 letech rostl jak věk dožití, tak doba strávená v důchodu. Někteří senioři tak v něm budou víc než třetinu života. To se do budoucna vzhledem ke stárnutí naší populace nedá finančně udržet. Hranice odchodu do důchodu se proto bude upravovat postupně, právě podle průměrné doby dožití. Přesný věk se každý dozví v 50 letech.
Emma
Emma, 67, Lovosice:

Jak se reforma dotkne dnešních důchodců? 
Máme se připravit na nižší důchod?

Současných důchodců se reforma nijak negativně nedotkne. Penze po ní dál porostou stejným tempem: každý rok se zvednou o inflaci a část růstu reálných mezd. Dnešním důchodcům zůstává i výchovné, a navíc nově nemusejí platit sociální pojištění, pokud si chtějí přivydělat.
Pavel
Pavel, 37, Rokycany:

Proč ztěžujete získání důchodu těm, co fakt pracují, a usnadňujete to netáhlům?

Abyste měli nárok na důchod, musíte odpracovat 35 let a celou dobu platit odvody. To platí teď před reformou a bude to platit i po reformě. Kdo nepracuje, nemá na důchod nárok vůbec, naopak poctivá práce se vám ve stáří vrátí.
Václav
Václav, 51, Ústí n. L.:

Opravdu roste věk dožití? V mém okolí jsou maximálně sedmdesátníci.

Po covidovém zakolísání věk dožití skutečně opět roste. U mužů je 77 let a u žen 83 let. Český statistický úřad navíc odhaduje, že v roce 2050 bude u mužů 82 let a u žen 87 let. Lidé jsou v Česku v důchodu průměrně 21,5 roku, a tak to zůstane i po reformě.
Kamila
Kamila, 48, Pardubice:

Co se počítá do odpracovaných let?

Na důchod máte nárok po 35 letech řádného placení pojistného. Pokud někdo pracuje načerno nebo si mzdu skládá z dohod o provedení práce, může se ve stáří snadno ocitnout bez důchodu. Naopak se do těch 35 let počítá třeba doba péče o dítě nebo o osobu blízkou a částečně i evidence na úřadu práce.

Zeptejte se ministra

Chcete se zeptat na důchodovou reformu, ReVizi dávek nebo cokoli dalšího, co souvisí s agendou ministerstva práce a sociálních věcí?

Pošlete nám svou otázku přes tento formulář!

Vybrané dotazy tady na webu rádi zodpovíme.

Pokud vás ale trápí konkrétní vyřizování dávek nebo probíhající řízení na ČSSZ nebo ÚP, tady vám pomoct nemůžeme, obraťte se prosím přímo na dotčené instituce.

Nahrajte fotografii, nebo vyberte svého avatara:

Nahrajte fotografii nebo vyberte jednoho z připravených avatarů
Toto pole je povinné.
* povinné údaje

Za slušné a věcné otázky předem děkujeme!

Více informací o ochraně vašich osobních údajů můžete nalézt zde

Vaše otázky, naše odpovědi:

Jana
Jana:

Jak se do odpracované doby rozhodné pro důchod započítávají dvě současně vykonávaná zaměstnání?

Každý odpracovaný měsíc se pro důchod počítá jen jednou. Nelze tedy jeden měsíc započítat dvakrát. Výhodou je však vyšší důchod, protože se do rozhodných příjmů zahrnují mzdy od obou zaměstnavatelů.

Robert
Robert:

Když je rozdílná délka dožití u žen a mužů cca 6 let, bude se tohle brát v potaz? Nebo se to bude brát jako průměr?

Proces úpravy důchodového věku probíhá už od roku 1996 a počítá s postupným sjednocením věku odchodu do důchodu mužů a žen do roku 2035. I po sjednocení věkové hranice budou ženy v důchodu déle, než muži, kvůli jejich vyšší naději dožití. Tento přístup umožní lidem se na změny lépe připravit a zachová stabilitu důchodového systému.

Vít
Vít:

Část jsem odpracoval v ČR a část na Slovensku. Jak se mi bude počítat důchod a kdo ho bude vyplácet?

Pokud nelze přiznat plný důchod na základě dob pojištění v jednom státě, započtou se doby z jiného členského státu. Výsledkem je tzv. dílčí důchod, vypočtený podle všech dob pojištění a příjmů získaných v jednotlivých státech. Více informací Vám podá Česká správa sociálního zabezpečení: https://www.cssz.cz/kontakty

Menu